Arsa

Arsa Kredisi Almayı Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli?

Arsa, son yılların en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri. Uzun vadede, konut başta olmak üzere birçok yatırıma nazaran iyi getiri oranları sunan arsalar, Türkiye’nin birçok bölgesinde kar oranı yüksek getiri sağladı. Ekonomik büyüme, sanayileşme ve nüfus artışı arsa fiyatlarının hızla yükselmesinin nedeni oldu. Özellikle Ege, Marmara ve Trakya’da arsa fiyatları artarken, yatırım fırsatlarını kaçırmamak isteyenler için arsa kredisi çok tercih ediliyor. Peki arsa kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Hangi arsalar için kredi çekilebilir?

Bankalar, arsa kredisini tüm arsa türleri için vermiyor. Kredi için arsanın belli özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özellikler:
  • İmarlı ve belediye sınırları içinde yer alan arsalar için kredi çekilebilir.
  • Arsanın imarlı olmaması durumunda, ipotek edilebilecek bir gayrimenkul sunulması gerekir.
  • Bankaların arsa için olumlu bir değerlendirme yapması gerekir. Krediye başvuranın kredi notunun uygunluğu ve kefilin uygunluğu önemlidir.
Gerekli şartların sağlanmasın ardından, belgeler hazırlanmalıdır.

Arsa kredisi başvurusu için hangi belgeler gerekli?

İmarlı ve imarsız arsalar için çekilebilen arsa kredilerinde, bankanın talep ettiği belgeler sağlandığı takdirde hızlı bir şekilde kredi alınabilmesi mümkün. Arsa kredisi özellikleri bankalara göre değişmekle birlikte, 60 ay vade söz konusu oluyor. Bazı durumlarda ise 120 aya kadar kredi verilebiliyor. Genellikle, arsa kredilerinde bağımsız gayrimenkul değerleme şirketleri ekspertiz sürecini yönetmektedir. Arsanın değerinin ekspertiz tarafından belirlenmesinin ardından ise kredi kullanımı söz konusu olmaktadır. Arsa kredileri için talep edilen temel belgeler ise şu şekilde:
  • Başvuru formu ile birlikte kimlik fotokopisi
  • Gelir durumunu belgeleyen maaş bordrosu
  • Maaşta haciz olmadığını gösteren yazı
  • İlgili arsanın tapu fotokopisi
Yukarıda belirtilen belgeler sağlandıktan sonra, arsa kredisinin onaylanması süreci, bankaların krediye başvuran kişinin risk profiline göre sonuçlanmaktadır. Kredi notu yüksek olan yatırımcılar kolay bir şekilde arsa yatırımı için kredi alabilmektedirler. Arsa alımında teminat oranına göre alınabilecek arsa, bankalara göre değişmektedir. Kredi, teminat gösterilen evin yüzde 60’ına kadar olabilmektedir.

Arsa kredisi faiz oranları

Arsa kredisi hesaplama işlemleri, bankaların ilgili sayfalarından faiz oranı, vade miktarı ve kredi tutarı girildikten sonra yapılmaktadır. Konut kredisine benzer bir kredi modeli olan arsa kredisinde imarlı ya da imarsız arsa kredisi çeşitleri söz konusudur. İmarsız arsa kredisinin imarlı arsa kredisinden farklı, arsa ipotek edilemeyeceği için farklı bir gayrimenkul ipotek etmek zorunluluğudur.
2023 itibariyle arsa kredisinin faiz oranları, aşağıdaki faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir:
  • Kredilere yönelik talep ve arz
  • Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizi
  • Enflasyon oranı ve bankaların mevduat maliyet dengesi